You are here

„Lietuvos draudimas“: daugiabučių gyventojai turto drausti neskuba 2015 08 11

Žirmūnų dvylikaaukštyje kilęs gaisras parodė, kad daugiabučių, ypač senesnės statybos namuose, gyventojai savo turto apsauga linkę rūpintys patys: šiame Žirmūnų gatvės name didžiausia šalies ne gyvybės draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“ yra apdraudusi vos 8 butus iš 118 čia esančių. Viena draudėja jau pranešė bendrovei apie gaisro, penktadienio vakarą kilusio kaimynų bute, padarytus nuostolius – sprogusius nuo karščio langų stiklo paketus ir apdegusius jų rėmus. Savininkės patirtas nuostolis šiuo metu skaičiuojamas, jis gali siekti kelis tūkstančius eurų.

„Gaisras daugiabutyje – palyginti reta, bet finansiškai skaudžiausia nelaimė. Praėjusiais ir šiais metais esame atlyginę nuostolius dėl 150 gaisrų daugiabučiuose. Didžiausias iš jų – net 20 tūkstančių eurų – kai nuo gaisro užsidegė ir sprogo dujų katilas. Jei jūsų bute įsiplieskusi ugnis apgadins kaimynų turtą, nuostolius teks atlyginti ne tik dėl savo prarasto turto, bet ir kaimynams, – primena Audronė Vaitkevičiūtė, „Lietuvos draudimo“ Būsto draudimo portfelio valdytoja. – Žirmūnuose kilusio gaisro priežastys dar tiriamos, tačiau jeigu jis kilo dėl gyventojo kaltės, ir šis gyventojas nebus apsidraudęs – tuomet kaltininkui teks atlyginti nuostolius iš savo kišenės.“

Žiniasklaida rašė, kad Žirmūnų daugiabutyje gaisras įsiplieskė bute, kuriame gyveno galimai asocialūs asmenys. „Lietuvos draudimo“ ekspertės teigimu, tokiu atveju nukentėjusiesiems kaimynams, neturintiems draudimo, gauti kompensacijų dažniausiai neįmanoma. „Kai kaltininko turtinė padėtis neaiški, greičiausiai jis neturi pakankamai turto atlyginti nuostoliams, todėl galiausiai kaimynai turi skirti savas lėšas turtui atstatyti. Tokių atvejų Lietuvoje esame turėję ne vieną“, – aiškino A. Vaitkevičiūtė.

Vidutinė gaisro žala, „Lietuvos draudimo“ duomenimis, siekia 7500 eurų.

„Lietuvos draudimo“ turimos statistikos duomenimis, Lietuvoje butus yra apdraudę tik 22 proc. butų savininkų, kurie dažniausiai renkasi tik pastatų draudimą, todėl nuostolis, pavyzdžiui, gaisro metu, padarytas namų turto daiktams (užuolaidoms, baldams, kilimams, technikai), guls ant pačių gyventojų pečių. Iš visų daugiabučių draudėjų tik trečdalis yra apsidraudęs ir namų turtą ar civilinę atsakomybę.

Gaisro atveju nuo nuostolių nėra visiškai apsaugoti ir būstą apsidraudę gyventojai, nes draudimas atlygina tik jų asmeninę patirtą žalą, tačiau jų būsto vertė gali ženkliai pablogėti dėl suniokotos laiptinės, aprūkusių bendro naudojimo patalpų ar neveikiančių liftų.

„Draudžiant konkretų butą, esantį daugiabutyje, proporcingai apdraudžiamas ir bendras turtas, tačiau esant itin mažam procentui apsidraudusių, realiai kiekvienas daugiabutis yra apdraustas vos 22 proc. vertės dalimi. Blogiausio scenarijaus atveju nugriuvus ar sudegus visam daugiabučio pastatui, 78 proc. jo savininkų tiesiog lieka be stogo virš galvos ir lėšų, leidžiančių operatyviai įsigyti naują būstą ar prisidėti prie daugiabučio atstatymo. Kitiems 22 proc., turintiems būsto draudimą, tokiu atveju irgi iškils nepatogumų, tačiau, jie bent gaus pilną draudimo sumą, kurią galės panaudoti kito būsto įsigijimui“, – sako A. Vaitkevičiūtė.

Draudikai jau ne kartą priminė Vakarų šalių pavyzdžius – išsivysčiusiose šalyse daugiabučių draudimo problemos iš esmės nėra, pvz., Didžiojoje Britanijoje yra apdrausta 99 proc. butų, Skandinavijoje savanoriškas būsto draudimo skvarba siekia daugiau nei 90 proc., Danijoje yra privalomas pastato, kaip visumos, draudimas, todėl visi pastatai su bendromis patalpomis apdrausti.

„Lietuvos draudimas“ yra didžiausia šalies ne gyvybės draudimo bendrovė, tris kartus iš eilės pelniusi „Geriausio darbdavio“ apdovanojimą, taip pat pripažinta geriausiu Vidurio ir Rytų Europos darbdaviu. „Lietuvos draudimo“ paslaugomis naudojasi beveik pusė milijono klientų, kuriems per metus bendrovė atlygina 60 milijonų eurų nuostolių.

Daugiau informacijos:
Ingrida Žaltauskaitė
AB „Lietuvos draudimas“
Atstovė ryšiams su visuomene
Tel.: 8 688 60 631, Mob.: +370 614 52 996,
El. p.: Ingrida.Zaltauskaite@ld.lt