You are here

„Lietuvos draudimas“ pratęsė Nepriklausomybės Akto draudimą, dokumentas grįžo į ekspoziciją Signatarų namuose 2019 02 14

Prieš metus Signatarų namuose visuomenei pirmą kartą parodytas iš Vokietijos Užsienio reikalų ministerijos politinio archyvo gautas Lietuvos Tarybos 1918 m. vasario 16 d. priimtas nutarimas, skelbiantis Lietuvos nepriklausomybę. Artėjant 101-osioms Nepriklausomybės metinėms, šis svarbus Lietuvos valstybingumo simbolis vėl sugrąžintas į ekspoziciją Signatarų namuose, kur jį gali apžiūrėti visi norintys. Dokumentas ir jo eksponavimas, kaip ir pernai, yra apdraustas „Lietuvos draudime“. Bendrovė pratęsė dokumento draudimą.

Laikinai einanti Lietuvos vyriausiojo archyvaro pareigas dr. Daiva Lukšaitė sako, kad archyvų pratiktoje reti atvejai, kai dokumentų originalai ilgesniam laikui palieka saugyklas, todėl keliami saugumo reikalavimai yra itin aukšti. „Taip pat tokiam senam dokumentui reikalingas ir „poilsis“, todėl beveik 9 mėnesius eksponavę jį Signatarų namuose, nuo lapkričio perkėlėme į saugyklas, kur palaikomi specialūs saugojimo temperatūros, drėgmės reikalavimai ir dokumentas „ilsisi“ nuo dienos šviesos“, - pasakoja dr. Daiva Lukšaitė.

„Mums didelė garbė prisidėti prie vienintelio šiuo metu atrasto ir žinomo originalaus Lietuvos nepriklausomybę skelbiančio dokumento saugumo užtikrinimo. „Lietuvos draudimas“ apdraudė ne tik patį vertingąjį dokumentą, bet ir jo pervežimus, laikymą, eksponavimą“, - sako „Lietuvos draudimo“ generalinis direktorius K. Šerpytis.

„Lietuvos draudimo“ Nepriklausomybės Akto originalui, tapusiam Lietuvos 100-mečio minėjimo simboliu, suteiktas draudimas apima tiek paties dokumento draudimą, tiek draudimo apsaugą jį pervežant, taip pat eksponavimo vietos draudimą, jei dėl staiga ir netikėtai įvykusio įvykio nukentėtų dokumentas, jo eksponavimo vieta ar lankytojai. Dėl konfidencialumo įsipareigojimų draudimo sumos neskelbiamos.

Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Birutė Kulnytė sako, kad Signatarų namuose eksponatą 2018 metais pamatė 64 tūkstančiai lankytojų. Šiemet šis valstybingumo simbolis bus eksponuojamas iki lapkričio 15 dienos.

„Istorinis dokumentas eksponuojamas toje pačioje salėje, kurioje jis ir buvo pasirašytas. Nemokamai nutarimą lankytojai gali pamatyti paskutinį mėnesio sekmadienį. O kad apsilankymas Signatarų namuose būtų prasmingesnis, pravartu į atnaujintą ekspoziciją leistis kartu su gidu. Tokiu būdu lankytojai pamatys ne tik patį dokumentą, bet ir supras jo svarbą tuometiniame ir šiandieniniame kontekste“, - sako Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorė Birutė Kulnytė.

1918 m. vasario 16-osios Lietuvos Tarybos priimto nutarimo, skelbiančio Lietuvos nepriklausomybę, originalą, siųstą Vokietijai, Vokietijos Užsienio reikalų ministerijos politiniame archyve Berlyne rado Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis. Lietuvos nepriklausomybės šimtmečio proga Vokietija sutiko istorinį dokumentą paskolinti mūsų šaliai ne ilgiau nei penkeriems metams.

Lietuvos Nepriklausomybės Aktas buvo pasirašytas 1918 m. vasario 16 d. Vilniuje – juo buvo atkurta Lietuvos valstybė. Aktą, išreikšdami tautos valią, pasirašė 20 Lietuvos tarybos narių.