You are here

„Lietuvos draudimas“: savaitgalio perkūnijos nuostoliai turtui 2013 06 06

Karštas ir gausus perkūnijomis pavasaris jau pridarė šimtatūkstantinių nuostolių Lietuvos gyventojams. Didžiausia šalyje draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“ praneša po savaitgalio žaibavimų sulaukusi skambučių srauto: gyventojai praneša apie savaitgalį žaibų ir viršįtampių sukeltus nuostolius. Per vieną valandą – iki 9 val. ryto – „Lietuvos draudimo“ skambučių centras registravo kelias dešimtis pranešimų apie žaibų sukeltus nuostolius turtui. Draudikai prognozuoja, kad šio savaitgalio perkūnijos nuostoliai apdraustų gyventojų ir įmonių turtui kainuos ne mažiau kaip 100 tūkstančių litų.

„Šiuo metu Lietuvoje nusistovėję itin šilti orai yra palankūs perkūnijoms: smarkūs žaibavimai visoje Lietuvoje fiksuoti ir šį savaitgalį. Šiemet savo turtą apsidraudusiems gyventojams jau atlyginome žalų už daugiau nei 135 tūkst. litų. Jeigu vasara bus karšta ir audringa, didelė tikimybė, kad iki metų pabaigos vien dėl šios priežasties išmokėtų žalų skaičius priartės prie milijono litų“, – sakė „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis.

Pagal savaitgalio įvykius draudikai skaičiuoja, kad, preliminariais duomenimis, vidutinė žala turtui – iki 1000 litų. Kelios žalos sieks daugiau nei po 3000 litų, šiais atvejais nukentėjo namų stogai. Itin didelių žalų „Lietuvos draudimas“ kol kas nefiksavo.

Iki šio audringo savaitgalio „Lietuvos draudimas“ šiemet jau yra atlyginęs beveik 150 žalų, kurias sukėlė perkūnijos ir audringų orų sukelti elektros įtampų svyravimai ar žaibo įtrenkimai. Bendrovės ekspertai pastebi, kad daugiausia nuostolių žaibai padaro gegužę ir rugpjūtį – mėnesiais, per kuriuos tradiciškai praūžia stipriausios metų audros.

Pernai „Lietuvos draudimas“ registravo daugiau nei 800 pranešimų apie nuostolius dėl elektros įtampos svyravimų ir žaibų, jiems atlyginti prireikė daugiau nei 750 tūkst. nuostolių. Bendrovės skaičiavimais, kasmet dėl perkūnijų klientų patiriama žala auga: jeigu 2008 m. vidutinė žala buvo 780 litų, tai 2013 m. vidutinis nuostolis perkopė tūkstantį litų ir siekia 1050 litų. Nuostoliai auga ir dėl dažniau besikartojančių perkūnijų, ir dėl to, kad gyventojai turi daugiau ir brangesnės technikos namuose, nei prieš 5-6 metus.

Vertinant pastarųjų 5-erių metų statistiką, nuosekliai auga ir žalų dėl viršįtampių bei žaibų skaičius, ir nuostoliai: palyginus su 2008 metais tokių įvykių padaugėjo net 4 kartus, nuostolių suma išaugo beveik 5 kartus.

„Žaibavimo nuostoliai auga ir dėl to, kad žmonės įsigyja ir buityje naudoja vis daugiau ir vis sudėtingesnės elektroninės įrangos, prietaisų, kurie yra itin jautrūs žaibavimo sukeltiems viršįtampiams. Todėl gyventojams vertėtų pagalvoti ir apie draudimo apsaugą nuo gamtos stichijų, tokių kaip smarkios perkūnijos“, - sako žalų ekspertas A. Juodeikis.

Nukenčia elektros prietaisai

Anot A. Juodeikio, žaibai ir elektros įtampų svyravimai bei viršįtampiai dažniausiai sugadina gyventojų elektroninę techniką: perdega kompiuteriai, televizoriai, sugenda šaldytuvai, skalbimo mašinos, viryklės ir orkaitės, perdega automatinių vartų sistemos, garažų automatika. Pasitaiko atvejų, kai nukenčia ir šildymo katilai, vandens valymo įranga, sugenda apsaugos signalizacija ir panašiai.

„Įvertinę šias grėsmes gyventojai dažniau renkasi būsto draudimą. Pernai po liepos ir rugpjūčio audrų atliktos reprezentatyvios sociologinės apklausos duomenimis, trečdalis Lietuvos gyventojų labiau sunerimo dėl savo turto saugumo ir pavojaus sveikatai bei gyvybei.16% gyventojų po audrų susimąstė, kad reikėtų apsidrausti, 7% - jau kreipėsi į draudikus ir įsigijo būsto arba automobilio kasko draudimą, dar keli procentai – paprašė draudimo bendrovės pasiūlyti draudimą ir svarsto apsidrausti“, – sakė A. Juodeikis.

Beje, nepaisant vis ekstremalėjančio klimato ir kitų pavojų, Lietuvoje tebėra apdrausta vidutiniškai trečdalis namų ūkių, todėl, prasiautus audrai, realūs gyventojų nuostoliai būna daug didesni, o mažiausiai du trečdaliai visų gyventojų, kurie nėra apdraudę savo turto, priversti padarinius šalinti ir būstus atstatinėti savo lėšomis.

Žaibuojant svarbiausia – atjungti elektros prietaisus

Prasidėjus perkūnijai ekspertai pataria gyventojams atjungti elektros prietaisus, ne tik juos išjungiant, bet ir ištraukiant jų kištukus iš elektros lizdų. „Taip pat patariama uždaryti langus, netgi dūmtraukio sklendę, jeigu ji yra“, – patarė A. Juodeikis.

Gamtoje yra natūralių apsaugos zonų – jeigu greta yra aukštesnių pastatų ar medžių, elektros oro linija, yra didesnė tikimybė, kad žaibas trenks ne į namą, tačiau praktikoje yra buvę visokių atvejų. Todėl namų savininkams taip pat patariama įsirengti žaibosaugos sistemą – ji paprastai turi apie 96 proc. patikimumą apsaugoti namą nuo žaibo.

Jeigu gyventojui kilo įtarimų, kad žaibas trenkė į namą, derėtų apžiūrėti vietą, kur galėjo trenkti, elektros skydinę, ir, pastebėjus pavojų, pranešti pagalbos tarnyboms.

„Lietuvos draudimas“ yra pirmaujanti šalies ne gyvybės draudimo bendrovė, savo paslaugas teikianti daugiau nei pusei milijono privačių ir verslo klientų ir per metus atlyginanti klientams žalų už beveik 200 mln. litų. Klientais kasdien rūpinasi daugiau nei 1100 „Lietuvos draudimo darbuotojų. „Lietuvos draudimas“ pripažintas „Geriausiu darbdaviu‘2012“ ir išrinktas į geriausių Vidurio ir Rytų Europos darbdavių dešimtuką. „Lietuvos draudimas“ priklauso vienai didžiausių pasaulio draudimo grupių RSA, kuri savo filialus turi 33 šalyse ir aptarnauja daugiau kaip 20 mln. klientų iš 150 pasaulio šalių. Įkurtas prieš 300 metų, RSA yra didžiausią patirtį turintis draudimo aljansas ir vienas iš pripažintų pasaulio draudimo rinkos vizionierių.

Daugiau informacijos:

Ingrida Žaltauskaitė
Atstovė ryšiams su visuomene
AB „Lietuvos draudimas“
Mob.: +370 614 52 996
el. p.: Ingrida.Zaltauskaite@ld.lt