Pereiti į pagrindinį turinį

Draudikai skambina pavojaus varpais – sniegą valyti būtina jau dabar, kitaip sniego slėgis atneš milijoninius nuostolius

2022-12-13

Žiemos darbai

Paskutinę parą gausus sniegas ne vienam gyventojui atnešė nelaimių ir jų kiekis greičiausiai tik augs. Ekspertai perspėja, kad kol kas gausaus sniego sukelti nuostoliai – tik pradžia ir kiekvienas turėtų atlikti tam tikrus darbus, kad artėjančiomis savaitėmis netektų susidurti su skaudžiomis pasekmėmis. „Lietuvos draudimo“ duomenys rodo, kad paskutiniai sniego slėgio padaryti nuostoliai žmonių turtui atsiėjo 1,3 milijonus eurų per mėnesį.

Didžiausi nuostoliai dar prieš akis

Jau sekmadienio vakarą Lietuvoje ėmė gausiai pustyti, pirmadienį vietomis sniego sluoksnis siekė net 30 centimetrų. Gyventojai ėmė dalintis pasakojimais ir nuotraukomis apie eismo įvykius, nepravažiuojamus kelius, užsnigtus kiemus.

„Visgi svarbu pastebėti, kad didžiausia sniego padaryta žala pasimato ne iškart, o kai būna teigiama oro temperatūra, šlapias sniegas. Todėl su sniego slėgiu svarbu neapsigauti ir iškart atlikti namų darbus, kad netektų skaudžiai nukentėti po savaitės ar kelių“, – pastebi „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas Artūras Juodeikis.

Anot jo, su itin gausiu sniegu bei sniego slėgiu lietuviai paskutinįkart susidūrė 2021 metų sausio pabaigoje, vasario mėnesį. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, pernai metų vasario mėnesį dėl sniego slėgio buvo užfiksuota beveik 1,5 tūkst. įvykių, o jiems padengti buvo išmokėta 1,3 milijonai eurų per vieną vasario mėnesį.

„Matome, kad ir dabar situacija nebus geresnė. Šią savaitę dar pranašaujamas sniegas bei šaltukas, tačiau kitą savaitę orai turėtų pereiti į pliusinę temperatūrą ir lijundrą. Tada turėtų būti masiniai nuostoliai, kai sniegas taps sunkus ir pradės laužyti žmonių turtą“, – sako A. Juodeikis.

Svarbu nepamiršti ir sodo namelių

Kaip sako ekspertas, jau dabar būtina nuosekliai valyti sniegą nuo stogų, pavėsinių, tvartų, sodo namelių, šiltnamių. Taip pat – apdaužyti varveklius, kurie pridaro daug žalos turtui ir pačiam žmogui.

„Žinoma, vien jau didžiuosiuose miestuose yra itin sudėtinga situacija keliuose, todėl pasiekti sodo namelius, sodybas rajonuose gali būti išties sunku. Tačiau kai tik atsiras galimybė – svarbu nepamiršti ir jų. Dabar ant stogų, šakų yra kelios dešimtys centimetrų sniego, jis kol kas purus ir palyginus lengvas. Tačiau pradėjus lyti – jis pasunkėja dešimtimis kartų ir viską ima laužyti.

Įvykus atodrėkiui, sniegas pradeda slinkti, nuplėšia lietvamzdžius, gali užkristi ant automobilių, kito šalia esančio turto bei žmonių. Dar nutinka ir taip, jog užšąla lietvamzdžiai, kurie gali išsprogti“, – dažniausias pasitaikančias žalas vardija Artūras Juodeikis.

Kenčia vairuotojai ir transporto priemonės

„Lietuvos draudimo“ ekspertas sako, kad netrūksta nuostolių ir vairuotojams. Šį gruodį nuostoliai transporto priemonėms jau auga trečdaliu, ypač nukenčia ir komercinis transportas.

„Jau dabar vairuotojai dalinasi situacijomis, kai dėl slidžios kelio dangos negali įvažiuoti į didesnį kalną, dėl užpustytų keliukų – išvažiuoti iš kiemų. Visgi svarbu būti atidiems keliuose ir vėliau, kai situacija susitvarkys. Ypač dėmesio reikalaus kelių pakraščiai. Tarnybos dabar sniegą valo, sustumia jį, sumaišytą su druska, į kelkraščius, tie kalnai pašąlę virsta į ledą. Tokiu atveju keliuose atsiranda mažiau vietos, keliukai susiaurėja ir nutinka daug smulkių eismo įvykių.

Automobilių plastikinės detalės nuo šalčio sukietėja ir užtenka tik šiek tiek atsiremti į tuos suledėjusius sniego ir druskų grumstus pakelėse, kad būtų apgadinti bamperiai, kitos transporto priemonių dalys“,  – pastebi A. Juodeikis.

Anot eksperto, žinoma svarbu būti itin atidiems nuolatos – dabar keliuose nemažai kliūčių, todėl labai svarbu laikytis saugaus greičio ir atstumo tarp automobilių. Be to, nestatyti transporto priemonių po dideliais medžiais, kurie turi dideles šakas.

„Ypač spygliuočių medžių dabar turėtų pasisaugoti kiekvienas gyventojas. Ant tokių medžių susiformavusios kepurės, ant jų vis dar pildosi sniego, kai sninga. Galiausiai tokių medžių šakos ima lūžti, gali lūžti ir pats medis. Tokie medžiai atneša nuostolių tiek automobilių savininkams, nes užkrenta ant automobilių, sutrikdo eismą, tiek ir nukrenta ant namų, įlaužia stogus, išdaužia langus“, – sako draudimo ekspertas.

Auga ir asmens žalų skaičiai

Galiausiai A. Juodeikis primena, kad būtina saugoti ne tik savo turtą, bet ir, pirmiausia, save.

„Jei įmanoma, geriau atsisakykite nebūtinų kelionių iš namų, ypač kol gatvėse tvyro chaosas, yra slidu ir keliai nenuvalyti bei nenubarstyti. Gruodžio mėnesį per šias 12 dienų jau matome 32 proc. besikreipiančių nukentėjusiųjų augimą, kalbant apie asmens draudimą – žmonės slysta, griūna, susilaužo įvairias kūno dalis. Jei jau išėjote iš namų – pasilikite daugiau laiko kelionei nei įprastai, neskubėkite ir ženkite atsargiai“, – primena „Lietuvos draudimo“ atstovas.

Atgal