Pereiti į pagrindinį turinį

Prieš šildymo sezono pradžią – perspėjimas, kuris išgelbės nuo didelių gaisrų namuose

2023-10-12

Orams vis labiau rudenėjant, skirtingų šalies savivaldybių atstovai praneša apie planus pradėti šildymo sezoną. Tuo metu draudikai primena, kad gyventojai turėtų nedelsti ir susitvarkyti šildymo įrenginius ir dūmtraukius, siekiant išvengti didelių nelaimių. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, praėjusį šildymo sezoną buvo išmokėta daugiau nei 4,2 mln. eurų nuostoliams dėl gaisrų atlyginti, o maksimali išmokos dėl gaisro suma siekė 175 tūkst. eurų.

Gaisrų nuostolių skaičiai auga

Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, kasmet gaisrų padarytiems nuostoliams atlyginti yra išmokamos vis didesnės sumos. 

Per pirmus 9 šių metų mėnesius bendrovė šalies gyventojams jau išmokėjo 4,6 mln. eurų gaisrų nuostoliams padengti. Palyginimui, per tą patį laikotarpį 2022 m. ir 2021 m. buvo išmokėtos mažesnės sumos − atitinkamai, 3 mln. ir 2 mln. eurų. 

„Tokia auganti tendencija rodo, kad gaisrai tampa vis nuostolingesni ir patirtos žalos tampa vis didesnės. Ypač pandemijos metu gyventojai buvo linkę gerintis būstus, įsigyti daugiau ir brangesnių baldų, namų apyvokos daiktų, buitinės technikos. Nuo ugnies visa tai apsaugoti sudėtinga, todėl patariame pasirūpinti draudimo apsauga, kad netektų susidurti su itin skaudžiomis pasekmėmis“, – sako Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas.

Gaisrų pikas − šildymo metu

Kaip sako ekspertas, žvelgiant į bendrovės duomenis akivaizdu, kad būtent šaltuoju sezonu nuo lapkričio iki kovo mėnesio būna fiksuojamas pats gaisrų pikas.

„Pernai iš viso dėl gaisrų klientams išmokėjome daugiau nei 5,4 mln. eurų nuostoliams atlyginti. Deja, bet gaisrai paprastai gyventojams atneša brangiausiai kainuojančius nuostolius iš visų galimų nelaimingų nutikimų namuose, nes ugnis siaubia viską iš eilės: sienas, grindis, langus, lubas, grindis, visą namų turtą.

Šiemet per pirmus 9 mėnesius vidutinė nuostolio suma siekia 6,2 tūkst. eurų, 2022 m. ši suma buvo daugiau nei 5,4 tūkst. eurų“, – situaciją komentuoja „Lietuvos draudimo“ ekspertas.

Valymas − dar prieš šildymo sezoną

Draudimo ekspertas atkreipia dėmesį, kad dažniausia gaisrų priežastis, deja, būna netinkamai eksploatuojami kietojo kuro šildymo prietaisai, netvarkingi kaminai, dūmtraukiai.

„Dar nepradėjus šildymo sezono, itin svarbu išsivalyti kaminus, atlikti profilaktinę patikrą. Mūsų bendrovės duomenys rodo, kad nuosavuose namuose gaisrai įvyksta 3 kartus dažniau nei butuose ir tokiems skaičiams ženklią įtaką daro šildymo sezonas, kai būna pradedama naudoti netinkamai prižiūrėta ar neišvalyta šildymo įranga.

Kaminus privalu valyti bent kartą per metus, norint išvengti skaudžių nelaimių namuose. Taip pat svarbu žinoti, kad jei turite krosnelę, židinį, kurio ilgą laiką nenaudojote – nerekomenduojama jų naudoti be papildomo pasiruošimo. Šiuos šildymo būdus žmonės ypač bandė atgaivinti pernai, kai stengėsi sutaupyti dėl išaugusių šildymo kaštų“, – pastebi A. Juodeikis.

„Lietuvos draudimo“ atstovas sako, kad nelaimių skaičių pavyktų sumažinti, jei žmonės išties atsakingai pasirūpintų savo šildymo įranga dar prieš pradėdami naują šildymo sezoną. 

„Reikėtų ne tik kartą per metus išvalyti kaminus, bet ir periodiškai valyti suodžius iš dūmtraukių, krosnių. Svarbu, kad dūmtraukiai būtų įrengti laikantis reikalavimų ir saugūs eksploatuoti. 

Taip pat svarbu laikytis saugių atstumų – greta židinių, krosnių nedžiovinti skalbinių, nelaikyti sukrautų malkų. Jų atstumas nuo šilumos židinio turėtų siekti bent jau 1 metrą nuo pakuros“, – pažymi A. Juodeikis.

Galiausiai draudimo ekspertas primena, kad svarbus vaidmuo tenka ir dūmų detektoriams, kurie turi būti ne tik įrengti, bet ir prieš pradedant šildymo sezoną patikrintas jų veikimas.

Kviečiame pasirūpinti savo būstu bei turtu su „Lietuvos draudimu“. Daugiau informacijos: būsto draudimas.

Atgal