Pereiti į pagrindinį turinį

Saulės elektrines niokoja stichinės nelaimės – ką gyventojai turėtų daryti kitaip

2023-02-08

Saulės kolektorius

Praėjusiais metais buvo įrengtas rekordinis saulės elektrinių skaičius Lietuvoje. Kadangi paklausa taip sparčiai auga, gyventojai jau susiduria ir su įvairiais nuostoliais. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, per praėjusius metus nukentėjo ir saulės kolektoriai, ir saulės elektrinės – išmokėta suma nuostoliams padengti perkopė 100 tūkst. eurų ribą ir tai buvo beveik 5 kartus didesnė suma nei 2021 metais.

Rekordiniai skaičiai Lietuvoje

Lietuvos energetikos agentūros duomenimis, praėjusiais metais Lietuvoje saulės elektrinių buvo įrengta 116 proc. daugiau nei 2021 metais. Tokį didelį šuolį be abejonės paskatino augančios elektros kainos, tvarumo temos aktualizavimas.

„Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė pasakoja, kad 2022 metais saulės elektrinių pardavimai išaugo 3 kartus, lyginant su ankstesniais metais.

„Matome, kad poreikis yra net didesnis, nei spėjame įgyvendinti projektus, todėl ilgėja ir mūsų įrengimo terminai, ir ESO reikalingų dokumentų išdavimo laikas. Be to, ankstesni metai atnešė naujovių ir šiuo metu itin populiarėja ne tik saulės elektrinių įrengimai ant namų stogų, bet ir nutolusios saulės elektrinės. Rinkoje jų plėtra ypač suaktyvėjusi, stebime, kad privatiems asmenims 2022 metais buvo siūlyta įsigyti saulės parkų daugiau nei iš 60 skirtingų projektų. O  šiemet atsirado galimybė vienam objektui priskirti kelis elektros generacijos šaltinius.

Tai patrauklus sprendimas tiems gyventojams, kurie nori tapti gaminančiais vartotojais, tačiau savo būste neturi nuosavo stogo ar nebetelpa saulės moduliai, o pasididinti galią dar norisi. Toks pakeitimas labai padės ir tiems vartotojams, kurių įvadas yra ribotos galios ir dėl to negalėjo plėsti ar statyti elektrinės“, komentuoja Domantė Navarskaitė.

Pernai – ženkliai išaugę nuostolių skaičiai

Anot „Lietuvos draudimo“ eksperto, 2022 metais daugiausiai saulės elektrinės ir kolektoriai nukentėjo Klaipėdos ir Kauno rajonuose, taip pat Vilniaus mieste.

„Iš viso savo klientams nuostoliams atlyginti pernai išmokėjome daugiau nei 100 tūkst. eurų. Vidutinė nuostolio suma pernai viršijo 2 tūkst. eurų, o didžiausia nuostolio suma gyventojams beveik siekė 11 tūkst. eurų dėl elektros įtampos svyravimo. Verslui išmokėta didžiausia suma buvo daugiau nei 52 tūkst. eurų, kai dėl audros buvo sugadintos saulės elektrinės dalys.

2021 metais tokių skaičių dar tikrai nebuvo – nuostolių skaičių buvo perpus mažiau, o išmokėtos sumos buvo beveik 5 kartus mažesnės, lyginant su pernai metais“, – teigia „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas Artūras Juodeikis.

Didžiausias siaubas – nekokybiškas įrengimas ir stichinės nelaimės

„Pastebime, kad daugiausiai nuostolių saulės elektrinėms, kolektoriams nutinka dėl stichinių nelaimių – 2022 metais skaičiavome net 81 proc. Saulės kolektoriai šildo vandenį ir yra stikliniai, todėl jie gali sudužti. Esminė dužimo priežastis būna sniego slėgis, užkritę medžiai, kruša, kuri praėjusiais metais pridarė netikėtai daug nuostolių būstams.

Saulės elektrinės nėra susietos su vandeniu, bet ten yra laidai – nuostolių taip pat pridaro kruša, sniego nuošliaužos nuo stogo. Jos gali sulaužyti tvirtinimus, jei šie nėra kokybiškai sumontuoti. Be to, dideli nuostoliai būna dėl elektros įtampos“, – sako draudimo ekspertas.

Artūras Juodeikis akcentuoja, kad pernai draudikai daug nuostolių skaičiavo ir dėl to, kad, dėl išaugusios saulės elektrinių paklausos, žmonės naudojosi ne tik profesionalių saulės elektrinių montuotojų paslaugomis.

„Jei žmogus sau ant stogo įsirengė saulės elektrinę, dar nereiškia, kad kokybiškai tai padarys ir kaimynams. Jau susiduriame su nemažai tokio tipo nuostolių, kai saulės elektrinės neatlaiko didelio sniego, lūžta tvirtinimai, kartu ir stogas. Tačiau jei saulės elektrinė yra sumontuota tinkamai – taip neturi nutikti, todėl tas kokybiškas montavimas kritiškai svarbus ir kiekvienas turėtų tai prisiminti“, – akcentuoja „Lietuvos draudimo“ atstovas.

„Elektrum Lietuva“ atstovė taip pat atkreipia dėmesį, kad patikimas saulės elektrinės rangovas vaidina labai svarbų vaidmenį.

„Netinkamai atlikus darbus, nebūtinai iš karto žmogus supras, kad kažkas yra negerai. Daugeliu atvejų defektai pasimato tik bėgant laikui, ypač susidarius sudėtingoms orų sąlygoms“, – sako saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė.

Sparčiai evoliucionuojantys sprendimai

Kaip pažymi Artūras Juodeikis, nuostolių nutinka jau ir sodo nameliuose, ūkiniuose pastatuose. Tai tik patvirtina, jog žmonės saulės elektrines jau įsirenginėja ne tik pagrindiniuose būstuose, bet ir, pavyzdžiui, sodybose, todėl būtina pagalvoti ir apie jų apsaugą, nes stichinės nelaimės būstui nuostolių kasmet atneša vis daugiau.

„Pastebime, kad ši tema sparčiai populiarėja ir evoliucionuoja – saulės elektrinės jau įmontuojamos ir į fasadus, stogus, jos tampa kaip pastato dalis. Žvelgiant į ateitį – tai jau nebus tik brangstančios energetikos klausimas. Paprasčiausiai žmonės vis labiau ims vertinti nepriklausomybę nuo išorinių veiksnių. Visi tampame tvaresni, norime būti nepriklausomi, todėl saulės elektrinių klausimas aktualesnis vis daugiau žmonių“, – pastebi Artūras Juodeikis.

Domantė Navarskaitė pastebi, kad pamažu kelią skinasi sprendimai kombinuoti kelias efektyviai energiją vartojančias bei aplinką tausojančias sistemas.

„Taip galima gauti energetiškai efektyviausią rezultatą. Pavyzdžiui, įsirengus nuosavą saulės elektrinę, joje pagaminta elektra išnaudojama elektromobilio įkrovimui. Taip nuosavas elektros energijos šaltinis ženkliai atpigina elektra varomo automobilio transportavimo kaštus“, – sako „Elektrum Lietuva“ atstovė.

Kviečiame pasirūpinti savo būstu su „Lietuvos draudimu“. Daugiau informacijos: būsto draudimas.

Atgal