Pereiti į pagrindinį turinį

Gaisrai būstuose iš gyventojų jau pareikalavo kelių milijonų eurų – ar galima nuo nelaimės apsisaugoti?

2022-08-19

Gaisrai gyventojams atneša brangiausiai kainuojančius nuostolius iš visų galimų nelaimingų nutikimų. Esant tokiems alinantiems karščiams, gali lengvai užsiliepsnoti netoliese pastatų esantys degūs daiktai, todėl gyventojai raginami būti itin budrūs. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, per pirmą šių metų pusmetį gyventojams jau išmokėta daugiau nei 2 milijonai eurų gaisrų nuostoliams padengti, vidutiniai nuostoliai kasmet vis didesni.

Nuostoliai kasmet vis auga

Kaip pastebi draudimo ekspertas, per šių metų pirmą pusmetį gyventojai dėl gaisrų patyrė didesnių nuostolių, nei per 2021 metų pirmąjį pusmetį.

„Pernai metų sausio-birželio mėnesiais gaisrų nuostoliai būstuose nesiekė 2 milijonų eurų, o šiemet per tą patį laikotarpį siekė daugiau nei 2,1 milijono eurų sumą. Per šį laikotarpį fiksavome beveik 600 gaisrų, tačiau sumos labai didelės, nes gaisras niokoja žmonių turtą negailestingai – plinta greitai ir akimirksniu sugadina tai, ką sutinka kelyje“, – kalba „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas Artūras Juodeikis.

Anot jo, šiemet, žvelgiant į pirmąjį pusmetį, vidutinė nuostolio suma dėl gaisrų viršijo 4 tūkst. eurų. Pernai per tą patį laikotarpį vidutinis nuostolis buvo 3,6 tūkst. eurų. Kaip pavyzdį jis pateikia, kad antra pagal brangumą fiksuota nelaimių būstuose priežastis yra vagystės – šių nuostolių vidutinė išmoka beveik siekia 900 eurų.

„Pagal šiuos skaičius galima suprasti, kokia didžiulė nelaimė yra gaisras. Žinoma, gyventojai, kurie nėra susidūrę su ugnies sukeltomis nelaimėmis galvoja, jog jų būstui gaisras negresia. Tačiau svarbu suprasti, kad niekas nėra apsaugotas – tai galioja tiek gyventojams, tiek ir verslo atstovams, kaip pavyzdžiui parodė pastarųjų dienų atvejis Klaipėdos rajone.

Pavyzdžiui, prieš keletą metų klientas kreipėsi dėl gaisro, kai užsiliepsnojo terasa. Šio gaisro židinys buvo, kai per stiklą saulė įkaitino paliktus daiktus, kurie užsiliepsnojo, taip sukeldami gaisrą terasoje. Gerai, jog gyventojai buvo namuose ir gaisrą gana greitai pavyko užgesinti. Tačiau vasarą žmonės dažnai išvyksta atostogų, nieko nėra namuose ir pasekmės gali būti kur kas skaudesnės“, – sako Artūras Juodeikis.

Gausu gaisrų ir sodybose

Anot jo, labai svarbu, kad žmonės atkreiptų dėmesį į paliktus daiktus, taip pat, kad nepamirštų prieš išvykstant iš namų išjungti elektros prietaisų, svarbu saugoti ir savo sodybas.

„Itin svarbu pagalvoti ir ne tik apie nuolatinius gyvenamuosius pastatus, bet ir sodybas. Ten taip pat įvyksta nelaimės, kai ugnis išplinta ir sunaikina žmonių turtą. Šiemet per sausio-liepos mėnesius sodybų savininkams dėl gaisrų sukeltų nuostolių jau išmokėjome daugiau nei 200 tūkst. eurų.

Atvykę į sodybą galimai daugiau griliname maistą, o neatsargūs veiksmai gali greitai sukelti gaisrą – ugnis lengvai plinta, taip atnešdama milžiniškus nuostolius. Šiemet dėl gaisro maksimali išmokėta suma sodybos savininkams buvo beveik 44 tūkst. eurų – iš pavėsinės ugnis persimetė į pagrindinį namą, buvo suniokotas pats pastatas ir viduje buvęs turtas“, – pasakoja „Lietuvos draudimo“ ekspertas.

Kaip apsisaugoti

Kaip pažymi A. Juodeikis, nors lietuviai dar džiaugiasi karščiais ir vasara, tačiau labai svarbu iš anksto pasirūpinti rudeniui bei žiemai, kai prasideda šildymo sezonas.

„Labiausiai laimi tie gyventojai, kurie, turėdami laisvesnio laiko, jau iš anksto išsivalo bei susitvarko šildymo įrangą. Žvelgiant bendrai į metų tendenciją – būtent dėl netvarkingo šildymo katilo ir kaminų kyla daugiausiai gaisrų. Nuostoliai kasmet vis auga, todėl jau iš anksto norisi priminti gyventojams, kad galbūt dar neprasidėjus rudens darbų karštinei verta pagalvoti, kaip užtikrinti savo namų saugumą“, – sako Artūras Juodeikis.

Kaip sako draudimo ekspertas, itin didelę vertę turi dūmų detektoriai.

„Ši priemonė gelbėja gyvybes ir vaidina svarbų vaidmenį, jei gaisras kyla patalpoje, kur yra žmonių, ypač naktį. Dūmų jutiklis labai naudingas, ypač jei yra prijungtas prie bendros signalizacijos sistemos. Jei yra galimybė – būtinai tai padarykite, nes tokiu atveju gavus pavojaus signalą, saugos bendrovė susisiekia su savininku, gali iškviesti ugniagesius.

Jei gyvenate daugiabutyje ar netoliese yra kaimynų, detektorius taip pat gali išgelbėti jūsų turtą. Signalą išgirdę asmenys greitai sureaguoja, imasi teisingų veiksmų ir eliminuoja gaisro židinį“, – pasakoja draudimo bendrovės ekspertas A. Juodeikis.

Anot jo, daug žalos elektros prietaisams atneša viršįtampiai – nuo jų apsisaugoti gyventojai gali įsirengę ribotuvus – žaibavimo ar kitais atvejais būsite ramūs, kad nebus sugadinta jūsų namuose esantys elektros prietaisai.

Atgal