Pereiti į pagrindinį turinį

Pirmą kartą ant slidžių – kaip suvaldyti baimę ir slides, kad pirmoji patirtis būtų džiuginanti

2023-02-24

Slidinėti

Slidinėti pradeda vis daugiau žmonių, tačiau netrūksta ir tokių, kurie nedrįsta lipti ant slidžių dėl įvairių priežasčių. Slidinėjimo instruktorė Zita Bukina atsako į svarbiausius ir labiausiai rūpimus klausimus: nuo ko pradėti ir ką svarbu žinoti, pirmą kartą lipant ant slidžių. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, pernai būtent vasario ir kovo mėnesį fiksuota daugiausiai slidinėjimo traumų, todėl apie saugumą prisiminti itin svarbu.

Svarbiausia – noras, ne amžius

Kaip sako slidinėjimo instruktorė, pradėti slidinėti galima bet kuriame amžiuje – svarbiausias yra noras.

„Pradedant slidinėti reikėtų atsižvelgti pirmiausia ne į tai, kiek man metų, o kaip labai noriu išmokti slidinėti ir koks yra fizinis pasirengimas. Tiesa, fizinio pasirengimo pakanka bent minimalaus. Jei žmogus tikrai nori, kartais net ir fizinė negalia netrukdo pradėti mėgautis šiuo žiemos sportu“, – sako Zita Bukina, Liepkalnio slidinėjimo instruktorė.

Ne taip lengva savarankiškai pažaboti slides

Anot jos, kaip ir bet kuriame kitame sporte, prieš pradedant mokintis slidinėti nebūtina būti fizinio pasirengimo pike. Pakanka minimalaus pasirengimo ir balanso jausmo, kad galėtumėte pirmą kartą stotis ant slidžių ar snieglentės.

„Kur kas svarbiau yra suprasti, kad bent pradžioje profesionali pagalba yra būtina – siekiant teisingai naudotis įranga ir norint išvengti traumų pradedant slidinėti. Gana dažnai nutinka taip, kad pradedantysis, nutaręs užsiimti žiemos sportu, galvoja galintis tai lengvai padaryti pats. Tačiau užsidėjęs įrangą supranta, kad ne taip ir lengva pažaboti greit slystančias slides ar snieglentę.

Pagrindinis iššūkis pradedantiesiems yra neaiškumas, kaip jas valdyti, kodėl nestoja, nesuka kaip norisi – atsiranda daug klausimų, kurie net nešauna į galvą, kol netenka susidurti su pirmaisiais iššūkiais“, – dalinasi slidinėjimo instruktorė.

Kaip ji sako, yra ir tokia kategorija žmonių, kurie susiduria su nepagrįstomis baimėmis ar gėda prieš kitus kalno lankytojus ar slidininkus – baisu kristi, susižeisti, nesuvaldyti slidžių ar snieglentės.

„Pagrindinis patarimas abiem žmonių kategorijoms būtų pradėti veiklą su profesionaliu instruktoriumi. Jis pasidalins profesionaliais patarimais, ką reikia žinoti ir prisiminti, kad suvaldytumėte tiek baimę, tiek slides. Svarbu žinoti ir kaip teisingai nukristi, kad kaip įmanoma labiau pavyktų išvengti neigiamų kritimo pasekmių ar net traumų. Tuomet pirmas kartas ant slidžių tikrai bus paprastas ir malonus, kuris paskatins pamėginti tai daryti dar ir dar kartą“, – sako Z. Bukina.

Traumos dažnesnės užsienyje – daugiausia vasarį ir kovą

Kalbant apie traumas – jų dažniausiai kyla dėl nežinojimo bei nemokėjimo – tiek teisingai kristi, tiek tinkamai stabdyti ar valdyti greitį. Pasitaiko, kad žmonės susižaloja patys, o nutinka ir taip, kad sužalojami aplinkiniai slidininkai.

„Lietuvos draudimo“ duomenys rodo, kad praėjusiais metais slidinėjimo traumų išlaidoms padengti išmokėjome daugiau nei 23 tūkst. eurų. Daugiausia nuostolių buvo būtent vasario ir kovo mėnesiais, todėl šiuo metu itin norisi atkreipti žmonių dėmesį, kad būtų atidesni ar prieš išvykdami slidinėti – pasinaudotų profesionalų žiniomis.

Tiesa, nuostolių daugiausiai buvo užsienyje, dažniausiai susižaloja 26-45 metų asmenys. Matome, kad pasitaiko ir kaulų lūžimų bei išnirimų, padengiame ir repatriacijos bei medicinines išlaidas. Ne išimtis yra ir civilinė atsakomybė – teko padengti išlaidas, kai klientas sužalojo kitą žmogų“, – situaciją komentuoja „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas Artūras Juodeikis.

Sugadintos pradedančiųjų atostogos be pasiruošimo

Nors Lietuvoje nėra didelių kalnų, ilgų ir plačių trasų, tačiau yra puikių nedidelių slidinėjimo centrų, kurie puikiai tinka pradedantiems mokytis slidinėti ar palaikyti įgūdžius ir tobulinti slidinėjimo techniką kiekvieną sezoną, kad išvykos į užsienį teiktų maksimalų malonumą.

„Jei planuojate keliauti į pirmas slidinėjimo atostogas, verčiau į pirmą slidinėjimo pamoką ateikite anksčiau. Būna ir taip, kad pirmą kartą žmogus stoja ant slidžių likus vos savaitei iki išvykimo į kalnus – tokiu atveju mokymosi procesas yra intensyvesnis, į pamokas rekomenduojama ateiti kas dieną. Tačiau naudingiau yra suplanuoti bent keletą pamokų iš anksto, kai dar tik planuojate žiemos atostogas.

Žinoma, geriau ateiti likus savaitei, nei visai nepabandyti atsistoti ant slidžių prieš išvykstant į kalnus. Blogiau yra tuomet, kai žmonės keliauja į pirmas slidinėjimo atostogas visai nieko nežinodami apie slidinėjimą. Lipa ant slidžių ir bando leistis nuo kalno be jokios patirties ir žinių, ar bando „daryti taip, kaip tą daro draugai“. Tokių pradedančiųjų atostogos dažnu atveju baigiasi pirmu ir paskutiniu pasikėlimu į kalną, nes antrą kartą kilti būna baisu“, – pastebi instruktorė.

Anot jos, būna ir tokių, kurie nuvykę į kalnus užsisako pamoką ar kelias su vietos instruktoriumi – tai tikrai geriau nei kad aukščiau pateiktas pavyzdys. Bet atostogų dienų, kada gali pilnavertiškai mėgautis slidinėjimu tikruose kalnuose, labai sumažėja. Žmogus būna priverstas bent 2 dienas praleisti pradedančiųjų trasoje su instruktoriumi, kuris stengiasi kaip galima greičiau jus pastatyti ant slidžių ar snieglentės.

Penki slidinėjimo instruktorės patarimai pradedantiesiems:

  1. Nebijokite pradėti ir pabandykite;
  2. Darykite tai saugiai – su profesionalaus instruktoriaus pagalba;
  3. Jei terminas iki pirmojo išvykimo į žiemos atostogas kalnuose nespaudžia, pradėkite mokytis iš anksto ir neskubėdami;
  4. Pasitikėkite instruktoriaus patirtimi ir žiniomis. Jei reikia ilgiau praleisti laiko ant pradedančiųjų šlaito, vadinasi kažkurį elementą dar reikia tobulinti. Instruktorius tikrai mato, kada mokinys tampa sau ir kitiems saugus, savo judesius kontroliuojantis slidininkas;
  5. Kai jau tapsite savarankišku slidininku, slidinėkite kuo daugiau savarankiškai. Tuomet progresas per treniruotę su instruktoriumi vyks greičiau. Kuo daugiau kilometrų nuslysite ruošiantis žiemos atostogoms kalnuose, tuo atostogos bus įsimintinesnės ir suteiks daugiau džiaugsmo.

Kviečiame saugoti save ir savo artimuosius su „Lietuvos draudimu“. Daugiau informacijos: asmens draudimas.

Atgal