Pereiti į pagrindinį turinį

Rudenį prasideda žvėrių migracija – draudikai vairuotojus kviečia išlaikyti budrumą

2021-09-15

Susidūrimo su laukiniais gyvūnais metu ne tik apgadinami automobiliai, tačiau vairuotojai, keleiviai ir žvėrys dažnai sunkiai sužeidžiami ar net žūsta. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, šiemet per sausio-rugpjūčio mėnesius dėl nelaimingų nutikimų, susidūrus su laukiniais žvėrimis, išmokėta suma viršija jau 1 milijoną eurų, o aktyviausia žvėrių migracija dar tik prasideda.

Rudenį – didžiausias nelaimių skaičius

Kiekvieną rudenį vairuotojai sulaukia dar daugiau įspėjimų būti atidesniems kelyje, nes būtent rugsėjo mėnesį prasideda laukinių gyvūnų žiemos migracija.

„Žvelgdami į pernai metų skaičius, šiemet vairuotojus norime paraginti rudenį vairuoti itin atidžiai. Rugsėjo ir lapkričio mėnesiais 2020 metais nuostoliai buvo didžiausi, todėl būtent dabar kalbame apie avarijas dėl žvėrių keliuose.

Pernai rudenį iš viso buvo išmokėta daugiau nei 580 tūkst. eurų dėl nutikusių nelaimių susidūrus su žvėrimis. Kitais metų laikais nuostoliai kur kas mažesni“, – sako „Lietuvos draudimo“ Operacijų departamento vadovas Artūras Juodeikis.

Milijoninės žalų sumos

Kaip teigia draudimo atstovas, šiemet dėl nelaimingų nutikimų susidūrus su laukiniais žvėrimis, išmokos viršija 1 milijoną eurų.

„Šiemet nuo sausio mėnesio iki rugsėjo vidurio dėl nelaimingų nutikimų, susidūrus su žvėrimis, esame išmokėję vairuotojams daugiau nei 1 milijoną 335 tūkst. eurų. Tai yra beveik 57 tūkst. eurų daugiau nei 2020 metais, lyginant tą patį laikotarpį.

Nelaimingų nutikimų yra taip pat daugiau. Lyginant tą patį laikotarpį šių ir praėjusių metų – 2021 metais išbėgusių į kelią žvėrių skaičius yra daugiau nei 150 didesnis“, – teigia Artūras Juodeikis.

Dažniausiai į kelią išbėga stirnos, nelaimių gausu didmiesčių rajonuose

Rugsėjo-lapkričio mėnesiais dažniausiai į kelius išbėga šernai, stirnos ir briedžiai. Tiesa, pastarieji sukelia ir didžiausius nuostolius.

„Matome, kad avarijos susidūrus su briedžiais yra brangiausios – vidutinė išmoka viršija 2,8 tūkst. eurų. Taip pat didelė žala būna susidūrus su stirnomis. Vidutinė išmoka viršija 1,6 tūkst. eurų. Visgi jos ir sukelia daugiausiai avarijų keliuose“, – sako „Lietuvos draudimo“ ekspertas.

Stirnas dažnai galima sutikti pamiškėse, atvirose pievose, laukuose, kur žvėrys ieško maisto. Kaip teigia Artūras Juodeikis, šie laukiniai gyvūnai dažnai sutinkami arti magistralinių, rajoninių kelių ar net miestų pakraščiuose.

„2021 metais daugiausiai avarijų susidūrus su žvėrimis įvyko Vilniaus, Kauno, Klaipėdos rajonuose. Taip pat gana gausių susidūrimų neišvengiama Vilniaus mieste, Panevėžio rajone“, – teigia A. Juodeikis.

Išlikite budrūs visos kelionės metu

Rudenį vairavimą sunkina ne tik vis prastėjantis apšvietimas, bet ir tai, kad žvėrys išeina į kelius tamsoje.

„Sunkiausiai pastebimi yra briedžiai dėl savo tamsaus kailio ir ilgų kojų – akys tokiu atveju yra aukščiau nei apšviečia automobilių žibintai. Stirnos, šernai dažnai vaikšto bandomis. Visi šie gyvūnai gana dideli, todėl išties kelia nemažą pavojų vairuotojams ir keleiviams.

Patarčiau išlikti budriems ne tik tada, kai vairuotojus apie galimus laukiniu gyvūnus įspėja kelio ženklai, bet ir visos kelionės metu. Ypač jei važiuojate pro laukus, pievas, miškus, net jei ir nesate nutolę nuo miesto.

Stirnos yra baikščios, būriuojasi grupelėmis, todėl jei matote jas netoliese – sumažinkite greitį. Atkreipkite dėmesį – jei per kelią prabėgo viena stirna – galimai jų bus ir daugiau, todėl jokiu būdu neskubėkite. Nepavykus išvengti susidūrimo, pasirūpinkite automobilio ir keleivių saugumu, praneškite policijai ir savo draudimo bendrovei, nebandykite patraukti nuo kelio sužaloto gyvūno“, – komentuoja Artūras Juodeikis.

Kaip teigia „Lietuvos draudimo“ ekspertas, šiuo metų laiku svarbu pasirūpinti, kad automobilio langai būtų švarūs iš išorės ir salone, patikrinti žibintus – kad būtų švarūs ir gerai šviestų. Jei yra galimybė – vairuoti šviesiu paros metu, nes gyvūnai migruoja paryčiais arba sutemus.

„Kalbame apie rudens sezoną, kai atidumą apsunkina lietus, todėl patarčiau būtinai pasirūpinti valytuvų kokybe, pasirinkti saugų važiavimo greitį, stebėti kelkraščius ir sumažinti greitį, vos tik kelyje pastebite judančius objektus“, – sako Artūras Juodeikis.

Atgal