Pereiti į pagrindinį turinį
Peršalimo ligos

Suvaldyk kosulį bei apsaugok artimuosius nuo peršalimo ligų.

Kartu su šaltuoju sezonu dažnai užklumpa nepageidaujamas svečias – peršalimas. Varvanti raudona nosis, „kutenanti“ gerklė ir visuose namuose aidintis čiaudulys – tai pirmieji ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų (ŪVKTI) ženklai, kuriuos dar galima suvaldyti su tinkamomis priemonėmis ir veiksmais.

„Lietuvos draudimo“ duomenimis, pagrindinės ŪVKTI ligos, kuriomis sirgo šalies gyventojai 2023 metais – sinusitas, tonzilitas ir faringitas.

#LDpaprastai

ŪVKTI būdinga staigi pradžia, šoktelėjusi temperatūra, sloga, kosulys, dusulys, gerklės skausmas ir pan. Nors dažniausiai šiomis ligomis serga vaikai, suaugusieji taip pat šaltuoju metų laiku dažnai neišvengia peršalimo simptomų.

Svarbiausia neišsigąsti staiga užklupusios ligos. Lietuvoje dar įprasta paskubėti ir griebtis „vaisto nuo visų ligų“ – antibiotikų – tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad šie negydo virusinių ligų, kuriomis gyventojai serga kur kas dažniau nei bakterinėmis.

Pajutus pirmiems simptomams skirkite laiko poilsiui, vartokite daug skysčių ir kreipkitės į šeimos gydytoją, kuris (-i) paskirs jums atitinkamą gydymą.

Kaip apsaugoti save bei savo artimuosius nuo peršalimo ligų:

Rankų higiena. Kruopščiai plaukite rankas kiekvieną kartą grįžę namo iš darbo, mokyklos ar pan. ne trumpiau nei 20-30 sekundžių. Jei neturite tokios galimybės – jums padės dezinfekcinis skystis. Taip pat venkite neplautomis rankomis liesti savo veido: akių, nosies ar burnos.

Patalpų vėdinimas. Namus išsivėdinkite atviru langu bent kiekvieną vakarą prieš miegą. Taip pat palaikykite oro cirkuliaciją darbo aplinkoje. Švarą bei apsaugą nuo virusų taip pat padės palaikyti grindų valymas drėgnu būdu.

Kosėjimo etiketas. Čiaudėdami bei kosėdami užsidenkite nosį ir burną vienkartine servetėle, arba čiaudėkite į savo rankovės alkūnės linkį. Jeigu nespėjote ir prisidengėte burną ir nosį savo delnu, skubiai nusiplaukite ir dezinfekuokite rankas.

Izoliacija namuose. Pajutę peršalimo simptomus, nesistenkite įrodyti savo atsparumo ligoms – atšaukite savo planus, likite namuose. Karščiuojant susisiekite su savo gydytoju (-a) ir laikykitės nurodytų rekomendacijų. Taip apsaugosite ne tik save, bet ir kitus.

Respiracinė kaukė. Jeigu izoliacija nėra įmanoma, ligos atveju dėvėkite medicininę kaukę ar respiratorių, kurie sulaikys kvėpavimo takų sekretą kosint ir čiaudint. Lankydami sergantį artimąjį taip pat užsidėkite kaukę savo bei ligonio saugumui užtikrinti.

Svarbiausia atsiminti, kad efektyviausia apsauga nuo gripo ir kitų infekcijų – skiepai. Ypatingai skatiname pasiskiepyti rizikos grupėms priklausančius asmenis: 65 m. ir vyresniems, socialinės globos ir slaugos įstaigų gyventojams, asmenims, sergantiems lėtinėmis ligomis. Taip pat tiems, kurių imunitetas nusilpęs, bei sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams ir nėščiosioms.

Sveikatos draudimas

Kviečiame pasirūpinti savo bei artimųjų sveikata su „Lietuvos draudimu“.