You are here

„Lietuvos draudimas“: kasdien užliejama po 10 butų 2015 06 02

Užliejimai išlieka dažniausiai pasitaikančia nelaime, kurias patiria mūsų šalies daugiabučių gyventojai. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, užliejimų skaičius 2014 m., lyginant su 2013 m., išaugo beveik 18 procentų. Kasdien vien tik „Lietuvos draudimo“ klientų apdraustuose būstuose vidutiniškai fiksuojami 9,6 užliejimo atvejai. Pernai draudimo ekspertai užregistravo net 3,5 tūkst. tokių žalų, o per pirmąjį šių metų ketvirtį – 800 užpylimų atvejų.

„Žmonės, kurie namuose įsirengę tvarkingą santechniką, mano, kad niekuomet nenukentės nuo užliejimo, tačiau tai klaidinga prielaida. Dažnai užliejimai įvyksta ne tik dėl trūkusių vandentiekio ar kanalizacijos vamzdžių, o bet ir dėl neapdairaus elgesio – be priežiūros paliktų skalbimo mašinų, indaplovių, vandens filtrų ir kitų elektros prietaisų, kurie naudoja vandenį. Pavyzdžiui, į skalbyklės dureles netyčia įstrigus drabužiui, ji automatiškai tampa nesandari, todėl vanduo gali lengvai ištekėti, o laiku to nepastebėję užpilsite kaimynus.  Be to, gali būti užlietas ir jūsų pačių būstas. Užliejimai įvyksta ne tik senos, bet ir naujos statybos būstuose, nors senesniuose daugiabučiuose vamzdynai kai kur yra net kritinės būklės, todėl vandentiekio ar kanalizacijos trūkimo grėsmė ten dar labiau išauga“, – pasakojo „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento direktorius Artūras Juodeikis.

Praėjusiais metais beveik pusė visų užliejimų „Lietuvos draudimas“ fiksavo trijuose šalies didmiesčiuose – Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, nes čia yra daugiausia daugiabučių. Nuostoliai vien šiuose miestuose siekė beveik 700 tūkst. eurų.

Vidutinė užliejimo žala siekia minimalų atlyginimą
Pernai, palyginus su ankstesniais metais, dėl užliejimų sukeltų žalų atlyginta 14 proc. daugiau nuostolių. Iš viso per 2014 m. su tokiomis nelaimėmis susidūrusiems klientams išmokėta 1,25 mln. eurų, o didžiausia registruota užliejimo žala siekė 19 750 eurų.

„Praėjusiais metais užfiksavome atvejį, kai iš mokyklos grįžęs vaikas rado vandenyje skendinčius namus. Antro aukšto vonioje trūkus vandens žarnelei užlieti abu namo aukštai ir rūsys. Tai didžiausia 2014 m. dėl užliejimo atvejo atlyginta žala – užpilti ąžuoliniai laiptai, parketas, sugadintos lubos ir sienos“, - sako A. Juodeikis. 

Dažniausiai užpylimai sukelia palyginti smulkias žalas, tačiau besiskverbiantis vanduo sugadina lubas ir sienas, neretais atvejais – baldus, kiliminę ar grindų dangą, kitus buities prietaisus, tačiau visais atvejais patyrus tokią nelaimę reikalingas bent jau kosmetinis remontas.

„Lietuvos draudimo“ duomenimis, pernai vidutinė užliejimo žala siekė beveik 306 eurus – sumą lengviau vertinti, kai palyginame su minimaliu darbo užmokesčiu Lietuvoje, kuris šiuo metu yra 300 eurų“, – aiškino A. Juodeikis.

Jis lygina, kad draudimas gyventojui atsieina žymiai pigiau. Pavyzdžiui, apsidrausti civilinės atsakomybės draudimu, kuris kompensuoja kaimynų patirtus nuostolius, kai užliejimas įvyksta dėl Jūsų kaltės, „Lietuvos draudimas“ siūlo už 1,45 Eur per mėnesį, o draudimu, kuris saugo ir gyventojo, ir kaimyno turtą ne tik užliejimų, bet ir vagysčių bei kitais atvejais – tik už 0,12 Eur per mėnesį už kvadratinį metrą. Draudimo apsauga galios ir jei per neapdairumą paliksite neužsuktą vandens čiaupą.

„Nors gyventojų patiriami nuostoliai yra dešimtis ar šimtus kartų didesni, nei draudimo įmoka, pastebime, kad draudimu pasirūpinę dar ne visi – būsto, turto ar civilinės atsakomybės draudimą turi vos 22 proc. daugiabučių namų ūkių“, – skaičiuoja A. Juodeikis.

Per atostogos rizika išauga dar labiau
Vasara – vienas intensyviausių užliejimų atvejų laikotarpių, nes žmonės išvyksta atostogauti, todėl į vandens avariją dažniausiai sureaguojama per vėlai.

„Išvykdami atostogauti namų priežiūrą žmonės patiki draugams ar kaimynams – prašo jų palaistyti augalus, pašerti augintinius ar tiesiog pravėdinti patalpas. Tačiau iš praktikos žinome, jog vasaros atostogų metu patiriami didžiausi nuostoliai, nes užliejimas pastebimas per vėlai. Prieš išvykstant labai svarbu užsukti visus vandens kranus, išjungti elektros prietaisus. Užliejimai labai dažnai įvyksta, kai namuose nieko nebūna, o žmonės nemalonią staigmeną pastebi tik grįžę, kai nuostoliai jau labai dideli“, – sako A. Juodeikis.

„Lietuvos draudimas“ yra didžiausia šalies ne gyvybės draudimo bendrovė, du kartus iš eilės pelniusi „Geriausio darbdavio“ apdovanojimą, taip pat pripažinta geriausiu Vidurio ir Rytų Europos darbdaviu 2013 metais. „Lietuvos draudimo“ paslaugomis naudojasi beveik pusė milijono klientų, kuriems per metus bendrovė atlygina 60 milijonų eurų nuostolių.

Daugiau informacijos:
Ingrida Žaltauskaitė
AB „Lietuvos draudimas“ Atstovė ryšiams su visuomene
Tel.: 8 688 60 631, Mob.: +370 614 52 996, El. p.: Ingrida.Zaltauskaite@ld.lt